HPE Aruba Networking CX 6300F 48p 10M/100M/1G 4p SFP56 50G TAA Switch
Couldn't load pickup availability
- Managed L3 SNMPv2c, SNMPv3
- Quality of Service (QoS) support
- Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: 48
- 10G support
- MAC address table: 32768 entries Switching capacity: 496 Gbit/s
- Access Control List (ACL)
- 1U Rack mounting Stackable
- AC Power supply included
The HPE Aruba Networking CX 6300 Switch Series is a modern, flexible, and intelligent family of stackable switches ideal for access, aggregation, and data center top-of-rack (ToR). With its cloud-native design, fully programmable operating system, and the HPE Aruba Networking CX Network Analytics Engine, the CX 6300 Series extends industry-leading monitoring and troubleshooting to the access layer. Support for HPE Aruba Networking Switch Multi-Edit Software and the CX mobile app verify that configurations are flawless and easy to deploy. A powerful ASIC architecture delivers fast, non-blocking performance, ready for tomorrow’s unpredictable demands. HPE Aruba Networking Virtual Stacking Framework (VSF) allows for stacking of up to 10 switches, providing scale and simplified management. This flexible series has built-in high speed uplinks and supports high density IEEE 802.3bt high power PoE with HPE Smart Rate multi-gigabit Ethernet for APs and IoT devices.
What is new supporting point:
The HPE Aruba Networking CX 6300 series is a family of stackable Layer 3 switches with BGP, EVPN, VXLAN, VRF, OSPF robust security, QoS, MACsec 256, PTP, AVB and LRM [1]
Three stackable Layer 2-only HPE Aruba Networking CX 6300L switches (datasheet) with HPE Smart Rate Multi-Gigabit and MACsec 256 encryption are available for high performance access deployments.
Powerful 7th Gen ASIC architecture provides the CX 6300 series with 880 to 1760 Gbps system switching capacity, 660 to 1310 Mpps of system throughput and up to 200 to 400 Gbps stacking bandwidth.
High availability with choice between 2 to 10-member Virtual Switching Framework (VSF) stacking for scale, or 2-member Virtual Switching Extension (VSX) cluster for active-active redundancy.
Options include 24 to 48 ports of HPE Smart Rate (1/2.5/5/10 GbE) Multi-Gigabit and 1 GbE fiber, supporting up to 90W 802.11bt PoE, all with telemetry and automation via the Network Analytics Engine
Manage via single point of control with HPE Aruba Networking Central across wired, wireless, and WAN. Dynamic Segmentation enables enhanced security and simple access for users and IoT.
| Management features | |
|---|---|
| Cloud-managed | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch layer | L3 |
| Switch type | Managed |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Fiber optic connector | SFP56 |
| Fiber ports quantity | 4 |
| USB Type-A ports quantity | 1 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Network | |
|---|---|
| Number of VLANs | 4094 |
| VLAN support | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| 10G support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1AX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ak, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1t, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3az, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Data transmission | |
|---|---|
| Packet buffer memory | 8 MB |
| Jumbo frames support | Yes |
| Latency (10 Gbps) | 1.46 µs |
| Latency (1 Gbps) | 2.28 µs |
| Throughput | 369 Mpps |
| Switching capacity | 496 Gbit/s |
| MAC address table | 32768 entries |
| Security | |
|---|---|
| Authentication | MAC-based authentication, Web-based authentication |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP relay, DHCP server |
| Multicast features | |
|---|---|
| MLD entries | 8192 |
| IPv6 multicast entries | 8192 |
| IPv4 multicast entries | 8192 |
| Multicast support | Yes |
| Protocols | |
|---|---|
| IPv4 & IPv6 features | Dual stack IPv4/IPv6, IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Routing protocols | BGP, BGP4, OSPF, OSPFv3, VRRP |
| Management protocols | SNMPv2c, SNMPv3 |
| Design | |
|---|---|
| Airflow direction | Front-to-back airflow |
| Form factor | 1U |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Flash memory | 32000 MB |
| Internal memory | 8000 MB |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Processor model | ARM Cortex-A72 |
| Built-in processor | Yes |
| Physical stacking (units) | 10 |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (max) | 75 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Number of power supply units | 1 |
| Power supply included | Yes |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 4.46 kg |
| Height | 44 mm |
| Depth | 327 mm |
| Width | 442 mm |
| General | |
|---|---|
| Product family | Aruba Networking |