HPE Aruba Networking CX 6200F 12G Class4 PoE 2G/2SFP+ 139W Switch
Couldn't load pickup availability
- Managed L3
- Quality of Service (QoS) support
- Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: 12 Console port: RJ-45/USB Type-C
- 10G support
- Switching capacity: 68 Gbit/s
- Access Control List (ACL)
- 1U Rack mounting Stackable
- AC Power supply included Power over Ethernet (PoE)
The HPE Aruba Networking CX 6200 Switch Series is a next-gen family of stackable access switches ideal for enterprise branch offices, campuses, and SMB networks. With a cloud-centric design that combines a fully programmable OS with the HPE Aruba Networking CX Network Analytics Engine, this switch family extends industry-leading deployment, monitoring, and troubleshooting to the access layer. Make your network ready for tomorrow’s unpredictable demands with a powerful Gen7 ASIC architecture to deliver fast, non-blocking performance. HPE Aruba Networking Virtual Stacking Framework (VSF) allows for stacking of up to 8 switches, providing scale and simplified management. This series includes fixed (CX 6200F) and modular (CX 6200M) switches with built-in high speed uplinks and up to 1440W of PoE to support IoT devices such as security cameras and wireless APs.
What is new supporting point:
Enterprise-class connectivity with support for ACLs, robust QoS, and common protocols such as static and Access OSPF routing.
Up to 384 ports of scalability with 8-member VSF stacking. 24 and 48-port fixed and modular switches can stack together with easy to deploy through the CX Mobile app.
Models include modular switches with 1/10 GbE uplinks, LRM, and MACSec 256, fixed switches with either 1/10 GbE SFP+ or 1 GbE SFP uplinks, and options that support 30W to 60W of PoE per port.
Intelligent monitoring and visibility via HPE Aruba Networking CX Network Analytics Engine. HPE Aruba Networking Switch Multi-Edit Software support for automation, configuration and verification.
Dynamic Segmentation enables secure access for users and IoT.
Flexible, modular switch models support hot-swappable, redundant power supplies and fans for enhanced resiliency.
| Management features | |
|---|---|
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch layer | L3 |
| Switch type | Managed |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Console port | RJ-45/USB Type-C |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 12 |
| Network | |
|---|---|
| Number of VLANs | 4094 |
| VLAN support | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| 10G support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1AX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ak, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1t, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Data transmission | |
|---|---|
| Jumbo frames support | Yes |
| Latency (10 Gbps) | 1.46 µs |
| Latency (1 Gbps) | 2.28 µs |
| Throughput | 45.1 Mpps |
| Switching capacity | 68 Gbit/s |
| Security | |
|---|---|
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP server |
| Multicast features | |
|---|---|
| Multicast support | Yes |
| Protocols | |
|---|---|
| IPv4 & IPv6 features | IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Routing protocols | OSPF, OSPFv2, OSPFv3, RIP-2, RIPng |
| Design | |
|---|---|
| Form factor | 1U |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Processor frequency | 1200 MHz |
| Processor model | ARM Cortex-A72 |
| Built-in processor | Yes |
| Virtual stacking (units) | 8 |
| Physical stacking (units) | 8 |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 170 W |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| Power supply included | Yes |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 139 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 5.09 kg |
| Height | 325.4 mm |
| Depth | 442.5 mm |
| Width | 43.9 mm |
| General | |
|---|---|
| Product family | Aruba Networking |