HPE Aruba Networking Aruba Instant IAP-335 (RW) 2300 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)
Couldn't load pickup availability
- 2.4 GHz 600 Mbit/s
- 5 GHz 1733 Mbit/s
- Maximum data transfer rate: 2300 Mbit/s
- IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az
- Power over Ethernet (PoE)
- Antennas quantity: 4 Internal Integrated antenna
The Aruba 330 Series access points provide the fastest gigabit data speeds and superb user experience for mobile devices and applications in a digital workplace.
Designed with an integrated HPE Smart Rate port to scale up to 5Gbps Ethernet over existing copper, the 330 Series allows enterprises to leverage their multi-gigabit Ethernet wired network infrastructures to eliminate bottlenecks. Also for improved network simplicity and security, Dynamic Segmentation automatically enforces real-time device-level access policies on Aruba wired and wireless networks.
These Wave 2 access points deliver multi-user MIMO (MU-MIMO) aware ClientMatch to boost network efficiency and support the growing device density demands on your network.
| Features | |
|---|---|
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Number of users | 256 user(s) |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 1733 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 600 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 2300 Mbit/s |
| 5 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Security algorithms | Not supported |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB connector type | USB Type-A |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (max) | 25.3 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Product colour | White |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Antenna | |
|---|---|
| Antenna gain level (max) | 5.7 dBi |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna type | Internal |
| General | |
|---|---|
| Product family | Aruba Networking |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.15 kg |
| Height | 52 mm |
| Depth | 224 mm |
| Width | 225 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 1.75 kg |
| Package height | 85 mm |
| Package depth | 290 mm |
| Package width | 335 mm |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 93% |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |