HPE Aruba Networking Aruba Instant IAP-304 (US) 1600 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)
Couldn't load pickup availability
- 2.4 GHz 300 Mbit/s
- 5 GHz 1300 Mbit/s
- Maximum data transfer rate: 1600 Mbit/s
- IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az
- Power over Ethernet (PoE)
- External
The entry-level Aruba 300 Series Wave 2 access points deliver high performance and superb user experience for medium density environments.
These Wave 2 access points deliver multi-user MIMO (MU-MIMO) aware ClientMatch to boost network efficiency and support the growing device density demands on your network.
The 300 Series also has an integrated Bluetooth Aruba Beacon that simplifies the remote management of a network of large-scale battery-powered Aruba beacons while also providing advanced location and indoor way finding, and proximity-based push notification capabilities. Also for improved network simplicity and security, Dynamic Segmentation automatically enforces real-time device-level access policies on Aruba wired and wireless networks.
| Features | |
|---|---|
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Channel bandwidth | 80 MHz |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 1300 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 300 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1600 Mbit/s |
| 5 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Security algorithms | Not supported |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB connector type | USB Type-A |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (max) | 13 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Product colour | White |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Antenna | |
|---|---|
| Number of connectors | 3 |
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Antenna type | External |
| General | |
|---|---|
| Product family | Aruba Networking |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 460 g |
| Height | 38 mm |
| Depth | 165 mm |
| Width | 165 mm |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 93% |