HPE Aruba Networking Aruba AP-374 (RW) TAA 2033 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)
Couldn't load pickup availability
- 2.4 GHz 300 Mbit/s
- 5 GHz 1733 Mbit/s
- Maximum data transfer rate: 2033 Mbit/s
- IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az
- Power over Ethernet (PoE)
- External
Weatherproof and temperature hardened, Aruba 370 series access points deliver 802.11ac Wave 2 Gigabit Wi-Fi to outdoor and environmentally challenging locations.
Delivers 4x4:4SS MU-MIMO capability, Aruba’s advanced ClientMatch and an integrated Bluetooth beacon to enable Aruba location services. Also for improved network simplicity and security, Dynamic Segmentation automatically enforces real-time device-level access policies on Aruba wired and wireless networks.
| Features | |
|---|---|
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Channel bandwidth | 160 MHz |
| Number of users | 256 user(s) |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 1733 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 300 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 2033 Mbit/s |
| 5 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Security algorithms | Not supported |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB connector type | Micro-USB |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (max) | 23 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Product colour | White |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Antenna | |
|---|---|
| Number of connectors | 6 |
| Antenna connector type | N-type |
| Antenna type | External |
| General | |
|---|---|
| Product family | Aruba Networking |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 2.7 kg |
| Height | 190 mm |
| Depth | 240 mm |
| Width | 230 mm |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |