HPE Aruba Networking Aruba AP-367 (RW) 1167 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)
Couldn't load pickup availability
- 2.4 GHz 300 Mbit/s
- 5 GHz 867 Mbit/s
- Maximum data transfer rate: 1167 Mbit/s
- IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3az
- WPA2, WPA3
- Power over Ethernet (PoE)
- Internal Integrated antenna
Multifunctional 360 Series outdoor 802.11ac Wave 2 access points deliver cost-effective, wireless connectivity for mobile and IoT devices in educational, enterprise, retail, and industrial settings.
Able to survive in harsh outdoor environments, the 360 Series can withstand exposure to high and low temperatures, persistent moisture and precipitation, and are fully sealed to keep out airborne contaminants. Also for improved network simplicity and security, Dynamic Segmentation automatically enforces real-time device-level access policies on Aruba wired and wireless networks.
| Features | |
|---|---|
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3az |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 867 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 300 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1167 Mbit/s |
| 5 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Security algorithms | WPA2, WPA3 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB connector type | Micro-USB |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (max) | 12.5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Placement | Pole, Wall |
| Antenna | |
|---|---|
| Antenna features | Integrated antenna |
| Antenna direction type | Directional |
| Antenna type | Internal |
| General | |
|---|---|
| Product family | Aruba Networking |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 815 g |
| Height | 110 mm |
| Depth | 165 mm |
| Width | 165 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 1.12 kg |
| Package height | 128 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package width | 198 mm |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |