HPE Aruba Networking Aruba AP-345 (IL) 4300 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)
Couldn't load pickup availability
- 2.4 GHz 800 Mbit/s
- 5 GHz 2166 Mbit/s
- Maximum data transfer rate: 4300 Mbit/s
- IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at
- Power over Ethernet (PoE)
- Antennas quantity: 8 Internal Integrated antenna
The Aruba 340 series access points provide the fastest 802.11ac gigabit data speeds and superb user experience for mobile devices and applications in a digital workplace.
Designed with an integrated, 802.3bz compliant, HPE SmartRate multi-gig Ethernet port to eliminate wired bottlenecks, these APs offer unmatched wireless performance and capacity. Also for improved network simplicity and security, Dynamic Segmentation automatically enforces real-time device-level access policies on Aruba wired and wireless networks.
The unique and flexible dual-5GHz architecture of the 340 series offers a way to boost 5GHz capacity where needed.
| Features | |
|---|---|
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, 1024-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 2166 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 800 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 4300 Mbit/s |
| 5 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Security algorithms | Not supported |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB connector type | USB Type-A |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (max) | 25.1 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Product colour | White |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Antenna | |
|---|---|
| Antenna gain level (max) | 5.6 dBi |
| Antennas quantity | 8 |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna type | Internal |
| General | |
|---|---|
| Product family | Aruba Networking |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.05 kg |
| Height | 52 mm |
| Depth | 224 mm |
| Width | 225 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 1.65 kg |
| Package height | 88 mm |
| Package depth | 290 mm |
| Package width | 339 mm |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 93% |