HPE Aruba Networking Aruba AP-303H (EG) TAA 867 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)
Couldn't load pickup availability
- 2.4 GHz 300 Mbit/s
- 5 GHz 867 Mbit/s
- Maximum data transfer rate: 867 Mbit/s
- IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az
- Power over Ethernet (PoE)
- Antennas quantity: 2 Internal Integrated antenna
This access point combines wireless and wired access in a single compact device. It’s ideal for hotels, medical clinics, classrooms, branch offices and remote workstations which often require flexible and easy deployment options.
Three local Gigabit Ethernet ports are available to securely attach wired devices to your network. One of these ports is also capable of supplying PoE power to the attached device.
Integrated Bluetooth Aruba Beacon simplifies the remote management of a large-scale network of battery-powered BLE Aruba Beacons while also providing advanced location and indoor wayfinding, and proximity-based push notification capabilities. Also for improved network simplicity and security, Dynamic Segmentation automatically enforces real-time device-level access policies on Aruba wired and wireless networks.
| Features | |
|---|---|
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM |
| MIMO | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 867 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 300 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 867 Mbit/s |
| 5 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Security algorithms | Not supported |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB connector type | USB Type-A |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (max) | 9.7 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Placement | Wall |
| Antenna | |
|---|---|
| Antenna gain level (max) | 6.2 dBi |
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Antenna direction type | Directional |
| Antenna type | Internal |
| General | |
|---|---|
| Product family | Aruba Networking |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 350 g |
| Height | 150 mm |
| Depth | 40 mm |
| Width | 86 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 790 g |
| Package height | 93 mm |
| Package depth | 137 mm |
| Package width | 293 mm |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 93% |