HPE Aruba Networking Aruba AP-203RP (US) 867 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)
Couldn't load pickup availability
- 2.4 GHz 400 Mbit/s
- 5 GHz 867 Mbit/s
- Maximum data transfer rate: 867 Mbit/s
- IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3az
- IPSec
- Power over Ethernet (PoE)
- Antennas quantity: 2 Internal Integrated antenna
The highly secure and reliable 203R Series ensures corporate applications work remotely without disruption. Compact and cost-effective, they’re the perfect access point for home and small branch offices.
| Features | |
|---|---|
| Cyclic Shift Diversity (CSD) | Yes |
| Cyclic Delay Diversity (CDD) | Yes |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM |
| MIMO | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3az |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 867 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 400 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 867 Mbit/s |
| 5 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Security algorithms | IPSec |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB connector type | USB Type-A |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (max) | 7.5 W |
| AC input voltage | 90 - 265 V |
| AC input frequency | 47-63 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Design | |
|---|---|
| LED indicators | Power, Status |
| Product colour | White |
| Placement | Table, Wall |
| Antenna | |
|---|---|
| Antenna gain level (max) | 1 dBi |
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna type | Internal |
| General | |
|---|---|
| Product family | Aruba Networking |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 340 g |
| Height | 95 mm |
| Depth | 50 mm |
| Width | 155 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 590 g |
| Package height | 78 mm |
| Package depth | 159 mm |
| Package width | 224 mm |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 93% |