HPE Aruba Networking Aruba AP-203RP RW PoE Unified RAP 1000 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)
Couldn't load pickup availability
- 2.4 GHz 400 Mbit/s
- 5 GHz 867 Mbit/s
- Maximum data transfer rate: 1000 Mbit/s
- IEEE 802.11ac
- Power over Ethernet (PoE)
- Antennas quantity: 2 Internal Integrated antenna
This compact, cost-effective remote access point is software configurable to operate in either 1x1 dual radio mode, or 2x2 single radio mode.
Managed by the Aruba Mobility Controller, the 203R supports centralized configuration, data encryption, policy enforcement and network services. It extends corporate resources to remote locations by establishing site-to-site VPN tunnels to the data center.
It offers a variety of enterprise-class features which gives remote workers the same high-quality Wi-Fi experience they get at corporate headquarters.
Get a big performance advantage
Patented ClientMatch™ technology improves performance and eliminates sticky client behavior while roaming.
Protect service quality over the air
AppRF technology enables prioritization and policy enforcement for business-critical enterprise apps like Microsoft Lync.
You have the freedom to choose
The RAP-203R can be deployed as a wall-mounted hospitality AP or converted to a desk mounted remote AP.
| Features | |
|---|---|
| Transmitting power | 21 dBmW |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, BPSK, QPSK |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11ac |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 867 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 400 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| 5 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (max) | 7.5 W |
| AC input voltage | 90 - 265 V |
| AC input frequency | 47-63 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Design | |
|---|---|
| LED indicators | Power, Status |
| Reset button | Yes |
| Product colour | White |
| Placement | Table, Wall |
| Antenna | |
|---|---|
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Antenna type | Internal |
| General | |
|---|---|
| Product family | Aruba Networking |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 320 g |
| Height | 95 mm |
| Depth | 50 mm |
| Width | 155 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 510 g |
| Package height | 78 mm |
| Package depth | 159 mm |
| Package width | 224 mm |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |