HPE Aruba Networking AP-615-JP Dual Radio Tri Band 2x2 Wi-Fi 6E Int Antennas Campus AP
Couldn't load pickup availability
- 2.4 GHz 574 Mbit/s
- 5 GHz 1200 Mbit/s
- 6 GHz 2400 Mbit/s
- Maximum data transfer rate: 2400 Mbit/s
- IEEE 802.11ax, IEEE 802.11mc
- WPA, WPA2, WPA3, WPA3-SAE
- Power over Ethernet (PoE)
- Internal
HPE Aruba Networking 610 Series Campus Access Points are designed to take advantage of the 6 GHz band and achieve up to a combined maximum 3.6 Gbps data rate for higher throughput and faster speeds indoors. Adding support for the 6 GHz band increases capacity by up to 1200 MHz with more 80/160 MHz channels to support growing demands due to bandwidth-hungry video, growth in client and Internet of Things (IoT) devices, and expanded use of the cloud. The compact and cost-effective 610 series features dual radios that can be tuned to any two of the three spectrum bands for Wi-Fi: 2.4 GHz, 5 GHz, and 6 GHz. Full tri-band coverage is available in a multi-access point deployment. Built-in GPS receivers and fine time measurements enable the 610 series to automatically locate themselves and serve as reference points for accurate indoor location measurements. The 610 series includes a limited lifetime warranty.
What is new supporting point:
It is offered as optional eco-friendly 10-pack
Software programable, dual-radio operating modes deliver cost-effective coverage across any two of the three Wi-Fi 6E bands: 2.4 GHz, 5 GHz, 6 GHz with full tri-band coverage in multi-AP deployments
The 610 series provides up to seven 160 MHz channels in 6 GHz support low-latency, bandwidth-hungry applications such as high-definition video and augmented reality/virtual reality applications
Unlock the 6 GHz band to deliver up to 1200 MHz additional capacity and up to 3.6 Gbps combined peak datarate
Low power consumption enables unrestricted operation from an 802.3af (Class 3) PoE source [1]
Built-in GPS receivers and fine time measurement allow APs to automatically locate themselves and serve as reference points for accurate indoor location measurements
| Features | |
|---|---|
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| MIMO | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11mc |
| Frequency band | 20/40 (2.4 GHz), 20/40/80 (5 GHz), 20/40/80/160 (6 GHz), 3.6 Gbps maximum peak data rate |
| Ethernet LAN data rates | 5000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (6 GHz) | 2400 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 1200 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 574 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 2400 Mbit/s |
| 5 GHz | Yes |
| 6 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Security algorithms | WPA, WPA2, WPA3, WPA3-SAE |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Recommended usage | Indoor |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Product colour | White |
| Placement | Ceiling |
| Antenna | |
|---|---|
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna type | Internal |
| Performance | |
|---|---|
| Compatible operating systems | HPE Aruba Networking Wireless Operating System 8 and HPE Aruba Networking Instant OS HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10 |
| General | |
|---|---|
| Product family | Aruba Networking |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | UL2043 plenum rating Wi‑Fi Alliance: Wi-Fi CERTIFIED a, b, g, n, ac Wi-Fi CERTIFIED 6E (ax, 6 GHz) WPA, WPA2, and WPA3 Enterprise with CNSA option, Personal (SAE), Enhanced Open (OWE) WMM, WMM-PS, W-Fi agile multiband Wi-Fi CERTIFIED Location™ Bluetooth SIG Ethernet Alliance (PoE, PD device, class 4) |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), ISED, CE, Low Voltage Directive (LVD) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 720 g |
| Height | 51 mm |
| Depth | 183 mm |
| Width | 201 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 800 g |
| Package height | 66 mm |
| Package depth | 194 mm |
| Package width | 212 mm |
| Other features | |
|---|---|
| Weight (imperial) | 0.721 kg (1.59 lbs) |
| I/O ports | E0: Ethernet wired network ports (RJ-45) USB 2.0 host interface (Type A connector) Serial console interface (proprietary, micro-B USB physical jack) Kensington security slot |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 100% |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 55 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |