HPE Aruba Networking AP-584 (EG) Dual Radio 4x4 802.11ax External Antennas Unified Outdoor AP
Couldn't load pickup availability
- 2.4 GHz
- 5 GHz
- Maximum data transfer rate: 2970 Mbit/s
- IEEE 802.11ax
- WPA2, WPA3
- Power over Ethernet (PoE)
- External
HPE Aruba Networking 580 Series Outdoor Access Points are our flagship Wi-Fi 6 outdoor APs purpose built to survive the harshest outdoor environments. With Wi-Fi 6 capabilities, high power Bluetooth and 802.15.4/Zigbee radios, and maximum aggregate data rate of 2.97 Gbps, the 580 Series delivers the speed and reliability needed for large enterprise and Industrial IoT deployments. These high-performance Wi-Fi 6 outdoor APs are IP66/67 rated to survive high wind, extreme temperatures, and moisture and can be quickly deployed using Zero Touch Provisioning. HPE Aruba Networking Central provides a single pane of glass for overseeing wired and wireless LANs, WANs, and VPNs. AI‑powered analytics, end‑to‑end orchestration and automation, and advanced security features are built natively into the solution. The 580 Series outdoor APs include a limited lifetime warranty.
What is new supporting point:
Flexible connectivity and power options with support for 5 Gbps multi-gigabit Ethernet ports and 802.3bt Class 6 power or AC power.
[1] Bluetooth and 802.15.4/Zigbee radios with high power to meet Industrial IoT requirements.
Outdoor Wi-Fi 6 access points provide maximum aggregate data rate of 2.97 Gbps.
Purpose built to survive in the harshest outdoor environments and extreme temperatures (-40 to +65˚C) with IP66/67 ratings.
Client and RF optimization to match clients with the best available access point and reduce coverage gaps.
| Features | |
|---|---|
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM, OFDMA |
| MIMO type | Single User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11ax |
| Ethernet LAN data rates | 1000,5000,10000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 2970 Mbit/s |
| 5 GHz | Yes |
| 6 GHz | No |
| 2.4 GHz | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Security algorithms | WPA2, WPA3 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB connector type | USB Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 71 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Design | |
|---|---|
| International Protection (IP) code | IP66, IP67 |
| Product colour | White |
| Placement | Ceiling, Pole, Wall |
| Antenna | |
|---|---|
| Number of connectors | 4 |
| Antenna gain level (max) | 5 dBi |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna type | External |
| General | |
|---|---|
| Product family | Aruba Networking |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | None |
| Compliance certificates | Low Voltage Directive (LVD) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 5.52 kg |
| Height | 244 mm |
| Depth | 312 mm |
| Width | 324 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 7.56 kg |
| Package height | 433 mm |
| Package depth | 322 mm |
| Package width | 410 mm |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 93% |