HPE Aruba Networking AP-515 (RW) Dual Radio 4x4/2x2 802.11ax Internal Antennas Unified Campus AP
Couldn't load pickup availability
- 2.4 GHz 575 Mbit/s
- 5 GHz 4800 Mbit/s
- Maximum data transfer rate: 5375 Mbit/s
- IEEE 802.11ax
- WMM, WPA, WPA2
- Power over Ethernet (PoE)
- Antennas quantity: 4 Internal Integrated antenna
The HPE Aruba Networking 510 Series Campus Access Points deliver Wi-Fi 6 coverage ideal for office spaces, training and meeting facilities, and hospitals. With 2.69 Gbps maximum combined data rate, multi-gigabit Ethernet for fast wired connectivity, and built-in Internet of Things (IoT) radio, the 510 series delivers reliable, high-performance Wi‑Fi CERTIFIED for medium density campus environments. The 510 series can be deployed using zero touch provisioning (ZTP) for ease of implementation at remote locations. It is Wi-Fi and supports 802.11ax features: OFDMA for multi-user efficiency, target wake time (TWT) to extend the battery life of connected IoT devices, and WPA3 and Enhanced Open for greater password and guest security. The 510 series includes a limited lifetime warranty.
What is new supporting point:
Dynamic segmentation and policy enforcement firewalls (PEF) automatically enforce consistent policies across wired and wireless networks, enhancing user and device security
It is offered in optional eco-friendly 10-packs
Wi-Fi 6 AP provides up to 2.69 Gbps maximum combined data rate
The 510 series supports OFDMA for enhanced multi-user efficiency, and WPA3 and Enhanced Open for greater security
IoT-ready with Bluetooth 5 and Zigbee support and fast wired connections with 2.5 Gbps Ethernet and 1 Gbps Ethernet ports
It has client and RF optimization to match clients with the optimal AP and reduce coverage gaps
| Features | |
|---|---|
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, 1024-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM |
| MIMO | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11ax |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 4800 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 575 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5375 Mbit/s |
| 5 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Security algorithms | WMM, WPA, WPA2 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| DC-in jack | Yes |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 16 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Product colour | White |
| Placement | Ceiling |
| Antenna | |
|---|---|
| Antenna gain level (max) | 7.5 dBi |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna type | Internal |
| General | |
|---|---|
| Product family | Aruba Networking |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | None |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), ISED, CE, Electromagnetic Compatibility (EMC), Low Voltage Directive (LVD) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 810 g |
| Height | 46 mm |
| Depth | 200 mm |
| Width | 200 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 1.01 kg |
| Package height | 72 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package width | 230 mm |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 93% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 93% |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |