HPE Aruba Networking AP-325 1733 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)
Couldn't load pickup availability
- 2.4 GHz
- 5 GHz
- Maximum data transfer rate: 1733 Mbit/s
- IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az
- Power over Ethernet (PoE)
- Antennas quantity: 8 Integrated antenna
Ultra-fast 320 series 802.11ac Wave 2 APs offer the highest performance in high-density environments and can be managed by a Mobility Controller or deployed in controllerless Aruba Instant mode.
These Wave 2 access points deliver multi-user MIMO (MU-MIMO) aware ClientMatch to boost network efficiency and support the growing device density demands on your network.
Starting with the 320 series, Aruba access points have an integrated BLE Beacon to remotely manage battery-powered Aruba Beacons.
| Features | |
|---|---|
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Spread spectrum method | DSSS |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| 5 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Security algorithms | Not supported |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB connector type | USB Type-A |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (max) | 20 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Internal | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Product colour | White |
| Placement | Ceiling |
| Antenna | |
|---|---|
| Antennas quantity | 8 |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| General | |
|---|---|
| Product family | Aruba Networking |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 950 g |
| Height | 57 mm |
| Depth | 203 mm |
| Width | 203 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 1.35 kg |
| Package height | 100 mm |
| Package depth | 265 mm |
| Package width | 315 mm |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |