HPE Aruba Networking AP-314 1733 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)
Couldn't load pickup availability
- 2.4 GHz
- 5 GHz
- Maximum data transfer rate: 1733 Mbit/s
- IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11h, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3az
- 802.1x RADIUS, WEP, WPA, WPA2, WPS
- Power over Ethernet (PoE)
- Antennas quantity: 4 External
High performance 802.11ac Wave 2
The Aruba 310 Series access points provide the fastest gigabit data speeds and superb user experience for mobile devices, Internet of Things (IoT) devices, and applications in dense office environments.
These Wave 2 access points deliver multi-user MIMO (MU-MIMO) aware ClientMatch to boost network efficiency and support the growing device density demands on your network.
These APs have an integrated BLE Beacon to remotely manage battery-powered Aruba Beacons.
| Features | |
|---|---|
| Transmitting power | 21 dBmW |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, BPSK, CCK, DSSS, OFDM, QPSK |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11h, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3az |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi data rate (max) | 1733 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| 5 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Number of SSID supported | 16 |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, WEP, WPA, WPA2, WPS |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (max) | 14.4 W |
| Power consumption (typical) | 12.7 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Internal | No |
| LED indicators | Link, Power, Yes |
| Reset button | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Product colour | White |
| Placement | Wall |
| Antenna | |
|---|---|
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Antenna gain level (max) | 5.7 dBi |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna type | External |
| General | |
|---|---|
| Product family | Aruba Networking |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 650 g |
| Height | 48 mm |
| Depth | 180 mm |
| Width | 182 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 850 g |
| Package height | 55 mm |
| Package depth | 218 mm |
| Package width | 223 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quick start guide | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 93 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 50% |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |