HPE Aruba Networking AP-215 1300 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)
Couldn't load pickup availability
- 2.4 GHz
- 5 GHz
- Maximum data transfer rate: 1300 Mbit/s
- IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az
- Power over Ethernet (PoE)
- Antennas quantity: 6 Internal Integrated antenna
High-performance and cost-effective 210-series 802.11ac APs maximize mobile device performance in medium- to high-density Wi-Fi environments.
Leveraging three spatial streams, these dual-radio APs deliver wireless data rates up to 1.3 Gbps for 802.11ac and up to 450 Mbps for 802.11n-enabled mobile devices.
The AP-215 and IAP-215 models have six integrated omni-directional downtilt antennas, while the AP-214 and IAP-214 support external, detachable dual-band antennas using three RP-SMA connectors.
Not just faster, smarter
With AppRF™ and ClientMatch, 210-series APs protect business-critical apps and eliminate sticky clients while roaming.
Friendly to Aruba Bluetooth Beacons
Connect Aruba Beacons to any 210-series USB port to deliver indoor location services that can be centrally managed.
You have the freedom to choose
The 210 series can be managed by an Aruba Mobility Controller or deployed in controllerless Aruba Instant mode.
| Features | |
|---|---|
| Transmitting power | 23 dBmW |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Spread spectrum method | DSSS |
| MIMO | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Channel bandwidth | 80 MHz |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1300 Mbit/s |
| 5 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (max) | 14.9 W |
| AC input voltage | 48 V |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Design | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Product colour | White |
| Placement | Ceiling |
| Antenna | |
|---|---|
| Antenna gain level (max) | 5 dBi |
| Antennas quantity | 6 |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Antenna type | Internal |
| General | |
|---|---|
| Product family | Aruba Networking |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | CB Scheme Safety, cTUVus, UL2043 plenum rating, Wi-Fi Alliance (WFA) certified 802.11a/b/g/n/ac |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 610 g |
| Height | 45 mm |
| Depth | 180 mm |
| Width | 180 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 860 g |
| Package height | 55 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package width | 220 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mounting kit | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 95 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 50% |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |