HPE Aruba Networking 7220 (RW) network management device 40000 Mbit/s Ethernet LAN Power over Ethernet (PoE)
Couldn't load pickup availability
- Firewall throughput: 40000 Mbit/s
- Number of LAN Access Points (max): 1024
- Number of Remote Access Points (max): 1024
- Ethernet LAN IEEE 802.11ac VLAN support
- RJ-45
- 350 W Power over Ethernet (PoE)
Optimized for 802.11ac, the 7200 series features a central processor with eight CPU cores to support over 32,000 devices and stateful firewall policy enforcement at 40 Gbps.
New levels of visibility offered by AppRFTM technology allow IT to see applications by user, prioritize them, and control access based on policies.
It also manages authentication, encryption, VPNs, IPv4/IPv6 services, the Policy Enforcement FirewallTM, Adaptive Radio ManagementTM, and RFProtectTM spectrum analysis and wireless intrusion protection.
| Performance | |
|---|---|
| Number of VLANs | 4094 |
| Concurrent connections | 24576 |
| Concurrent IPSec tunnels | 24576 |
| Number of Remote Access Points (max) | 1024 |
| Number of LAN Access Points (max) | 1024 |
| Firewall throughput | 40000 Mbit/s |
| Network | |
|---|---|
| Networking standards | IEEE 802.11ac |
| Ethernet LAN data rates | 1000,10000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Management features | |
|---|---|
| VLAN support | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Console port | RJ-45 |
| Installed SFP modules quantity | 4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 125 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply | 350 W |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Rack capacity | 1U |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 7.45 kg |
| General | |
|---|---|
| Product family | Aruba Networking |