HPE Aruba Networking 10G SFP+ LC LR 10km SMF network transceiver module Fiber optic 10000 Mbit/s SFP+
£2,533.99
Couldn't load pickup availability
10G SFP+ transceiver, LC LR 10km SMF, for use with selected Aruba switches
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Fiber optic connector | LC |
| SFP transceiver standard | LR |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 56 mm |
| Depth | 13 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | 20 g |
| General | |
|---|---|
| Product family | Aruba Networking |