HPE Arista 7050X 48SFP+ 6QSFP+ BF AC Managed L3 1U Grey
Couldn't load pickup availability
- Managed L3
- Quality of Service (QoS) support Configuring Location Settings (CLI)
- MAC address table: 32000 entries
- Access Control List (ACL)
- 1U Rack mounting Stackable
- Power supply included
The Arista 7050SX 10/40 Data Center Switch Series offer 1RU and 2RU purpose-built 10/40GbE switches supporting wirespeed Layer 2, Layer 3, and Layer 4 performance combined with low latency and advanced features for software driven cloud networking, Big Data, cloud, virtualized and traditional deployments. This solution provides flexible options for scalable two-tier network designs and incorporates traffic control, monitoring and provisioning features that support ease of use. These switches offer wirespeed 10GbE and 40GbE versatility, plus flexibility for connecting servers and storage running business critical applications, high performance computing (HPC) and highly virtualized cloud infrastructures.
| Management features | |
|---|---|
| Configuring Location Settings (CLI) | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch layer | L3 |
| Switch type | Managed |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | QSFP+, SFP+ |
| Fiber ports quantity | 54 |
| Network | |
|---|---|
| Number of VLANs | 4096 |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10000,40000 Mbit/s |
| Policy-based routing | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1Qaz, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3x |
| Data transmission | |
|---|---|
| Packet buffer memory | 12 MB |
| Jumbo frames | 9216 |
| Jumbo frames support | Yes |
| Throughput | 2560 Mpps |
| MAC address table | 32000 entries |
| Security | |
|---|---|
| Authentication type | HWTACACS+, RADIUS |
| Queue scheduling algorithms | Weighted Round Robin (WRR) |
| IGMP snooping | Yes |
| IGMP entries | 288000 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP relay, DHCP snooping |
| Multicast features | |
|---|---|
| IPv6 multicast entries | 4000 |
| IPv4 multicast entries | 16000 |
| Protocols | |
|---|---|
| IPv4 & IPv6 features | IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Routing protocols | BGP, IS-IS, OSPF, OSPFv3, RIP-2, VRRP |
| Design | |
|---|---|
| Airflow direction | Back-to-front airflow |
| Product colour | Grey |
| Form factor | 1U |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Flash memory | 4096 MB |
| Internal memory | 4096 MB |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (max) | 332 W |
| Power consumption (typical) | 162 W |
| DC input voltage | 40 - 72 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply included | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 9.1 kg |
| Height | 44 mm |
| Depth | 406.4 mm |
| Width | 483 mm |