HPE AMD EPYC 7702 processor 2 GHz 256 MB L3 Tray
£10,499.99
Couldn't load pickup availability
- AMD EPYC 7702 2 GHz
- 256 MB L3 Socket SP3
- Processor cores: 64 7 nm 64-bit 200 W
- Tray
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 200 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 256 MB |
| Processor boost frequency | 3.35 GHz |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor threads | 128 |
| Component for | Server/workstation |
| Cooler included | No |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor socket | Socket SP3 |
| Processor cores | 64 |
| Processor base frequency | 2 GHz |
| Processor model | 7702 |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor manufacturer | AMD |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | No |
| Features | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| Market segment | Server |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Tray |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |