HPE Altoline 6900 48G 4XG 2QSFP ARM ONIE AC Managed L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) 1U Grey
Couldn't load pickup availability
- Managed L3
- Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: 48 Console port: RJ-45
- 10G support
- MAC address table: 176000 entries Switching capacity: 128 Gbit/s
- 1U Rack mounting Stackable
- Power supply included
The HPE Altoline 6900 switch is a top-of-rack (TOR) switch for high-performance data centers. In a compact 1RU form factor, the switch provides line-rate Layer 2 and Layer 3 switching across up to 48 x 10/100/1000BASE-T RJ-45 ports, with 4 x 10GbE QSFP+ and 2 x 20GbE QSFP+ stacking connections.
The HPE Altoline 6900 switch can be deployed as a TOR switch supporting gigabit server connections, or as a management switch, with 10GbE uplinks.
The HPE Altoline 6900 is a bare-metal switch loaded with the Open Network Install Environment (ONIE), which supports the installation of compatible independent switch OS offerings.
| Management features | |
|---|---|
| Switch layer | L3 |
| Switch type | Managed |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Console port | RJ-45 |
| QSFP+ module slots quantity | 2 |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Network | |
|---|---|
| Number of VLANs | 4096 |
| VLAN support | Yes |
| Auto-sensing | Yes |
| Full duplex | Yes |
| 10G support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3u |
| Data transmission | |
|---|---|
| Latency (10 Gbps) | 0.6 µs |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| MAC address table | 176000 entries |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Form factor | 1U |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Flash memory | 8192 MB |
| Internal memory | 2048 MB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Processor frequency | 1000 MHz |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Built-in processor | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (max) | 122 W |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Number of power supply units | 2 |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power supply included | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 5.38 kg |
| Height | 44 mm |
| Depth | 437 mm |
| Width | 408.9 mm |