HPE 835810-B21 memory module 512 GB
Couldn't load pickup availability
- HPE Persistent Memory in 128 GB, 256 GB, and 512 GB capacities with two operating modes. Memory Mode and App Direct Mode determine which capabilities are available
- Configuration in Two Modes
- Flexibility to be used as memory or fast storage
- Fast restart times and reduced wait times when fetching data
- Move, store, and process larger data sets closer to the processor
- Up to 4x largest available DRAM capacity
- More affordable than equivalent DRAM
Does your need to manage vast amounts of data challenge your data center's infrastructure? HPE Persistent Memory is ideal for enterprise customers like you that are running structured data management and analytics workloads. It delivers the right capacity for the right application and the broadest range of workloads and platforms.
| Features | |
|---|---|
| Component for | PC/Server |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Internal memory | 512 GB |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 810 g |
| Height | 88.9 mm |
| Depth | 19.1 mm |
| Width | 198.1 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
|---|---|
| Compatible operating systems | Microsoft Windows Server 2012 R2 (HPE driver)Microsoft Windows Server 2016 (HPE driver)Microsoft Windows Server 2019Red Hat Enterprise Linux 7.6SUSE Linux Enterprise Server 12 SP4SUSE Linux Enterprise Server 15VMware 6.7 U1 |