HPE 805133-B21 graphics card NVIDIA Tesla M6 8 GB GDDR5
£8,875.99
Couldn't load pickup availability
This part number includes one HPE MultiGPU Carrier Card with two Tesla M6 graphics loaded. May be configured with single or dual carriers.
| Processor | |
|---|---|
| Processor frequency | 950 MHz |
| CUDA cores | 1536 |
| CUDA | Yes |
| Graphics processor | Tesla M6 |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Memory | |
|---|---|
| Memory bandwidth (max) | 147.2 GB/s |
| Memory clock speed | 2300 MHz |
| Memory bus | 256 bit |
| Graphics card memory type | GDDR5 |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Interface type | PCI Express x16 3.0 |
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Mobile PCI Express Module (MXM) |
| Cooling type | Passive |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (max) | 100 W |