HPE 691862-B21 internal solid state drive 100 GB 2.5" Serial ATA III
Couldn't load pickup availability
HP is introducing the first in a series of solid state drive products. This device, targeted at extreme operation environments or local boot, brings the reliability of solid state technology, lower power and faster reads than traditional rotating drives. The SFF product, based on NAND Single Level Cell flash technology is available on a limited selection of ProLiant server blades.
| Features | |
|---|---|
| Linux operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | Serial ATA III |
| SSD form factor | 2.5" |
| SSD capacity | 100 GB |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 612 g |
| Other features | |
|---|---|
| Internal | Yes |