HPE 3PAR StoreServ 8000 2-port 10Gb Ethernet Internal 10000 Mbit/s
Couldn't load pickup availability
- Wired
- PCI Express Ethernet
- 10 Gigabit Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet 10000 Mbit/s
- Internal
Information technology professionals rely on Hewlett Packard quality to ensure maximum productivity. As the power of applications, processors, memory adapters and storage devices increases, high-end computer users are seeking ways to optimize their system performance. HP provides leading solutions, adding new levels of performance, availability, flexibility, and management.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Interface | Ethernet |
| Host interface | PCI Express |
| Connectivity technology | Wired |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,10000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3u |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Design | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 680 g |
| Height | 57.1 mm |
| Depth | 241.3 mm |
| Width | 190.5 mm |
| Other features | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |