HPE 1.92TB SATA 6G Read Intensive SFF SC Multi Vendor SSD
Couldn't load pickup availability
- 1.92 TB 2.5" Serial ATA
- Read speed: 520 MB/s 55500 IOPS
- Write speed: 470 MB/s 24000 IOPS
- TLC
- Component for: Server/workstation
Do you need to accelerate the performance and deliver enterprise features at an affordable price? HPE SATA Read Intensive (RI) Solid State Drives (SSDs) deliver enterprise features at an affordable price. HPE SATA RI SSDs deliver great performance for workloads high in reads such as boot/swap, web servers, and read caching. HPE SSDs are backed by over 3.35 million hours of testing and qualification [1] ensuring reliable, high performing drives. HPE Digitally Signed Firmware prevents unauthorized access to your data by providing the assurance that drive firmware comes from a trusted source. You can also monitor the lifespan of your SSD with HPE SmartSSD Wear Gauge to determine if any drives are at risk of failure.
What is new supporting point:
Offering 480 GB, 960 GB, 1.92 TB, 3.84 TB, and 7.68 TB storage capacities on selected models of SATA SSDs.
| Features | |
|---|---|
| Drive writes per day (DWPD) | 0.8 |
| Hot-Plug support | Yes |
| Random write (4KB) | 24000 IOPS |
| Random read (4KB) | 55500 IOPS |
| Write speed | 470 MB/s |
| Read speed | 520 MB/s |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Target workload | Read Intensive (RI) |
| Hardware encryption | No |
| Component for | Server/workstation |
| Memory type | TLC |
| NVMe | No |
| Interface | Serial ATA |
| SSD form factor | 2.5" |
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (idle) | 1.5 W |
| Power consumption (average) | 3.53 W |
| Power consumption (max) | 6.3 W |
| Power consumption (write) | 3.15 W |
| Power consumption (read) | 3.15 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 500 g |
| Height | 177.8 mm |
| Depth | 228.6 mm |
| Width | 127 mm |
| Other features | |
|---|---|
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |