HPE 1.92TB SATA 6G Mixed Use SFF SC Multi Vendor SSD
Couldn't load pickup availability
- 1.92 TB 2.5" Serial ATA
- Read speed: 520 MB/s 66000 IOPS
- Write speed: 480 MB/s 31000 IOPS
- MLC
- Component for: Server
Do you need to accelerate the performance and deliver enterprise features at an affordable price? HPE SATA Mixed Use (MU) Solid State Drives (SSD) deliver enterprise features at an affordable price. HPE SATA MU SSDs are engineered for greater performance and endurance for applications requiring a more balanced mix of high random read and write IOPS performance, such as database, virtualization, cloud computing and transactional applications. HPE Digitally Signed Firmware prevents unauthorized access to your data by providing the assurance that drive firmware comes from a trusted source. You can also monitor the lifespan of your SSD with HPE SmartSSD Wear Gauge to determine if any drives are at risk of failure.
What is new supporting point:
Offering 480 GB, 960 GB, 1.92 TB, and 3.84 TB storage capacities on selected models of SATA SSDs.
| Features | |
|---|---|
| Drive writes per day (DWPD) | 3.1 |
| Hot-Plug support | Yes |
| Random write (4KB) | 31000 IOPS |
| Random read (4KB) | 66000 IOPS |
| Write speed | 480 MB/s |
| Read speed | 520 MB/s |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Target workload | Mixed Use (MU) |
| Hardware encryption | No |
| Component for | Server |
| Memory type | MLC |
| NVMe | No |
| Interface | Serial ATA |
| SSD form factor | 2.5" |
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (idle) | 1.5 W |
| Power consumption (average) | 3.3 W |
| Power consumption (max) | 6.8 W |
| Power consumption (write) | 3.1 W |
| Power consumption (read) | 3.1 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 500 g |
| Height | 177.8 mm |
| Depth | 228.6 mm |
| Width | 228.6 mm |
| Other features | |
|---|---|
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |