HPE 10GbE SFP+ SR Multi‑mode 300m network transceiver module Fiber optic 10000 Mbit/s SFP+ 850 nm
Couldn't load pickup availability
- SFP+ Fiber optic 10000 Mbit/s
- Wavelength: 850 nm
- Power consumption (typical): 0.5 W
A 10-Gigabit transceiver in SFP+ form-factor that supports the SR standard, providing 10-Gigabit connectivity up to 300m on multi-mode fiber. Up to 300m (OM3); up to 375m (OM4).
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Fiber optic connector | LC |
| SFP transceiver standard | SR |
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 0.5 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 85% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 20 g |