HP ZTurbo 1TB PCIe-Gen 4x4 TLC Z2 SSDKit
£751.99
Couldn't load pickup availability
| Features | |
|---|---|
| SSD capacity | 1 TB |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Memory type | TLC |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 80 mm |
| Depth | 22 mm |
| Height | 2.38 mm |
| Weight | 9 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 250 mm |
| Package height | 39 mm |
| Package weight | 260 g |
| Sustainability | |
|---|---|
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 30 |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Box contents | HP ZTurbo Drive 1TB PCIe-4x4 SSD, heatsink, Warranty Card, Product Notices, Install Guide |
| Logistics data | |
|---|---|
| Country of origin | South Korea, Singapore |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| UNSPSC-code | 43201830 |