HP ZBook X G2i 16 inch Mobile Workstation PC Wolf Pro Security Edition - Data Science Copilot+ PC Intel Core Ultra 7 356H 40.6 cm (16") WUXGA 32 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA RTX PRO 1000 Blackwell Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro AI Workstation, AI PC S
Couldn't load pickup availability
- Intel Core™ Ultra 7 356H (up to 4.7 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 18 MB L3 cache, 16 cores, 16 threads)
- Windows 11 Pro
- 40.6 cm (16") diagonal WUXGA display
- NVIDIA RTX PRO™ 1000 Blackwell Generation (8 GB GDDR7 dedicated)
- 32 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 32 GB), 1 TB PCIe Gen5 NVMe™ M.2 SSD
Expert performance. Exceptional value.
Work with generative AI to explore design concepts, or complete 3D modeling and conceptual designs—all on the go. Built to give pros the power they need at an exceptional value[1], the HP ZBook X delivers advanced AI performance, scalable high-end graphics and memory, and all-day battery life.[2]
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Colour name | Meteor silver |
| Market positioning | Performance |
| Original brand name | HP |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Colour gamut | 45% |
| RGB colour space | NTSC |
| Display diagonal (metric) | 40.6 cm |
| NTSC coverage (typical) | 45% |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor model | 356H |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor cache | 18 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Non-ECC | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express 5.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics card model | NVIDIA RTX PRO 1000 Blackwell |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE211 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 6.0 |
| Performance | |
|---|---|
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Clickpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Copilot+ PC | Yes |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Artificial Intelligence | AI Workstation, AI PC |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 826581278931 |
| Battery | |
|---|---|
| Number of battery cells | 6 |
| Battery capacity | 96 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 150 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
|---|---|
| Fingerprint reader | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | Low halogen PCAs; Molded paper pulp cushion inside box is made of 100% recycled or certified sources; Outside box and corrugated cushions are 100% from certified or recycled sources and recyclable; At least 60% post-consumer recycled plastic; Bulk packaging available; External power supply 90% efficiency |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.9 kg |
| Width | 359 mm |
| Depth | 251 mm |
| Height | 24.9 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Keyboard included | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| Memory module type | SODIMM |
| UNSPSC-code | 43211503 |