HP ZBook X G1i 16 inch Mobile Workstation PC Wolf Pro Security Edition - Data Science Intel Core Ultra 7 225H 40.6 cm (16") 2.5K 32 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro AI Workstation, AI PC Silver
Couldn't load pickup availability
- Intel Core™ Ultra 7 255H (up to 5.1 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 24 MB L3 cache, 16 cores, 16 threads)
- Windows 11 Pro
- 40.6 cm (16") diagonal 2.5K display
- NVIDIA RTX PRO™ 500 Blackwell Generation Laptop GPU (6 GB GDDR7 dedicated)
- 32 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 32 GB), 1 TB PCIe NVMe™ TLC M.2 SSD
Pro-certified power within reach.
Upgrade to professional ISV certified performance at an affordable price. Power up your productivity on this durable yet premium AI workstation. Pro-grade components deliver exceptional performance to work with generative AI to explore design concepts, or complete 3D modeling and conceptual design.
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Colour name | Meteor silver |
| Market positioning | Performance |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Original brand name | HP |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | 2.5K |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Colour gamut | 100% |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Display diagonal (metric) | 40.6 cm |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| DCI-P3 coverage | 100% |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor model | 225H |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD memory type | TLC |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics card memory | 6 GB |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card model | Intel Arc 140T |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Performance | |
|---|---|
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Clickpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Artificial Intelligence | AI Workstation, AI PC |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 821844783245 |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery capacity | 83 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 150 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
|---|---|
| Fingerprint reader | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Certificates | |
|---|---|
| Low halogen | Yes |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | Low halogen PCAs; Molded paper pulp cushion inside box is made of 100% recycled or certified sources; Outside box and corrugated cushions are 100% from certified or recycled sources and recyclable; At least 60% post-consumer recycled plastic; Bulk packaging available; External power supply 90% efficiency |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO10 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 2.04 kg |
| Width | 359 mm |
| Depth | 251 mm |
| Height | 23 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 552 mm |
| Package depth | 69 mm |
| Package height | 345 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Keyboard included | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Memory module type | SODIMM |
| UNSPSC-code | 43211503 |