HP ZBook 8 G2i 16 inch Mobile Workstation PC Wolf Pro Security Edition Silver
Couldn't load pickup availability
Step up to mobile pro performance.
Accomplish more anywhere[1]. The HP ZBook 8 introduces top performers to AI workstation power in a slim, light design to stay productive on demanding tasks like 3D modeling, design reviews, and architectural layouts – wherever your work takes you.
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Colour name | Meteor silver |
| Market positioning | Performance |
| Original brand name | HP |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Speaker power | 1 W |
| Number of microphones | 2 |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 826581254393 |
| Battery | |
|---|---|
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
|---|---|
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | Molded paper pulp cushion inside box is made of 100% recycled or certified sources; Outside box and corrugated cushions are 100% from certified or recycled sources and recyclable; At least 40% post-consumer recycled plastic; Low halogen; Bulk packaging available; External power supply 90% efficiency |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 359 mm |
| Depth | 251 mm |
| Height | 19 mm |
| Other features | |
|---|---|
| UNSPSC-code | 43211503 |