HP ZBook 8 G2i 14 inch Mobile Workstation PC - Data Science Copilot+ PC Intel Core Ultra 9 386H 35.6 cm (14") WUXGA 32 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro AI Workstation, AI PC Silver
Couldn't load pickup availability
- Intel Core™ Ultra 9 386H (up to 4.9 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 18 MB L3 cache, 16 cores, 16 threads)
- Windows 11 Pro
- 35.6 cm (14") diagonal WUXGA display
- NVIDIA RTX PRO™ 500 Blackwell Generation Laptop GPU (6 GB GDDR7 dedicated)
- 32 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 32 GB), 1 TB PCIe NVMe™ M.2 SSD
Step up to mobile pro performance.
Accomplish more anywhere[1]. The HP ZBook 8 introduces top performers to AI workstation power in a slim, light design to stay productive on demanding tasks like 3D modeling, design reviews, and architectural layouts – wherever your work takes you.
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Colour name | Meteor silver |
| Market positioning | Performance |
| Original brand name | HP |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Colour gamut | 45% |
| RGB colour space | NTSC |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| NTSC coverage (typical) | 45% |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 9 |
| Processor model | 386H |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 4.9 GHz |
| Processor cache | 18 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Non-ECC | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics card memory | 6 GB |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Speaker power | 1 W |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE211 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 6.0 |
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Copilot+ PC | Yes |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP Artificial Intelligence | AI Workstation, AI PC |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 826581100478 |
| Battery | |
|---|---|
| Number of battery cells | 8 |
| Battery capacity | 77 Wh |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 140 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
|---|---|
| Fingerprint reader | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | Molded paper pulp cushion inside box is made of 100% recycled or certified sources; Outside box and corrugated cushions are 100% from certified or recycled sources and recyclable; At least 40% post-consumer recycled plastic; Low halogen; Bulk packaging available; External power supply 90% efficiency |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.43 kg |
| Width | 315.6 mm |
| Depth | 222 mm |
| Height | 19 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Keyboard included | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| Memory module type | SODIMM |
| UNSPSC-code | 43211503 |