HP ZBook 8 G1i Intel Core Ultra 7 255H Mobile workstation 40.6 cm (16") Touchscreen WUXGA 32 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA RTX 500 Ada Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro AI Workstation, AI PC Silver
Couldn't load pickup availability
- Intel Core™ Ultra 7 255H (up to 5.1 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 24 MB L3 cache, 16 cores, 16 threads)
- Windows 11 Pro
- 40.6 cm (16") diagonal WUXGA touch display
- NVIDIA RTX™ 500 Ada Generation Laptop GPU (4 GB GDDR6 dedicated)
- 32 GB DDR5-6400 MT/s (2 x 16 GB), 1 TB PCIe Gen4 NVMe™ TLC M.2 SSD
Step up performance. Not size.
Pro-level performance combines with true mobility in this sleek and powerful laptop. Review 3D designs, create with AI tools in pro apps, and work across multiple projects wherever you are. Stay productive with an AI workstation that delivers both performance and long-lasting battery.[1]
| Design | |
|---|---|
| Product type | Mobile workstation |
| Product colour | Silver |
| Colour name | Meteor silver |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Performance |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Country of origin | China, Mexico |
| Original brand name | HP |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | WUXGA |
| Display technology marketing name | UWVA |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Colour gamut | 62.5% |
| RGB colour space | sRGB |
| Display diagonal (metric) | 40.6 cm |
| sRGB coverage (typical) | 62.5% |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor model | 255H |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Performance cores | 6 |
| Efficient cores | 8 |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.1 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.5 GHz |
| Performance-core base frequency | 2 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.5 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Maximum turbo power | 115 W |
| Processor base power | 28 W |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processor performance up to | 96 TOPs |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| GPU performance up to | 74 TOPs |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD memory type | TLC |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics card model | NVIDIA RTX 500 Ada |
| Discrete graphics card memory | 4 GB |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card model | Intel Arc 140T |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Mobile network connection | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Microphone in | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Clickpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Input device model | HP Premium Quiet Keyboard |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Artificial Intelligence | AI Workstation, AI PC |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251751394 |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 8 |
| Battery capacity | 77 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 140 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Cable lock slot | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; 40% post-consumer recycled plastic; Bulk packaging available; External power supply 90% efficiency; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO, TCO10 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.76 kg |
| Width | 359 mm |
| Depth | 250 mm |
| Height | 19.2 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 504 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package height | 63 mm |
| General | |
|---|---|
| Product family | ZBook 8 |
| Carbon footprint | |
|---|---|
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 0.8 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 10 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 20 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 171 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 200 |
| Packaging content | |
|---|---|
| Keyboard included | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| Support service included | HP 3y Offsite MWS Support Bundling. For terms and conditions, please visit https://h20195.www2.hp.com/v2/GetPDF.aspx/4AA5-9399EEE & https://www8.hp.com/h20195/v2/getpdf.aspx/4AA5-7123EEGB.pdf |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Memory module type | SODIMM |
| UNSPSC-code | 43211503 |