HP ZBook 8 G1i 16 inch Mobile Workstation PC Wolf Pro Security Edition - Data Science Intel Core Ultra 9 285H 40.6 cm (16") 2.5K 64 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA RTX 500 Ada Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro AI Workstation, AI PC Silver
Couldn't load pickup availability
- Intel Core™ Ultra 9 285H (up to 5.4 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 24 MB L3 cache, 16 cores, 16 threads)
- Windows 11 Pro
- 40.6 cm (16") diagonal 2.5K display
- NVIDIA RTX™ 500 Ada Generation Laptop GPU (4 GB GDDR6 dedicated)
- 64 GB DDR5-5600 MT/s (2 x 32 GB), 1 TB PCIe Gen4 NVMe™ TLC M.2 SSD
Step up performance. Not size.
Pro-level performance combines with true mobility in this sleek and powerful laptop. Review 3D designs, create with AI tools in pro apps, and work across multiple projects wherever you are. Stay productive with an AI workstation that delivers both performance and long-lasting battery.[1]
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Colour name | Meteor silver |
| Market positioning | Performance |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| Original brand name | HP |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| HD type | 2.5K |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Colour gamut | 100% |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Display diagonal (metric) | 40.6 cm |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| DCI-P3 coverage | 100% |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 9 |
| Processor model | 285H |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 64 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 32 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD memory type | TLC |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics card model | NVIDIA RTX 500 Ada |
| Discrete graphics card memory | 4 GB |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card model | Intel Arc 140T |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Performance | |
|---|---|
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Clickpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Input device model | HP Premium Quiet Keyboard |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Artificial Intelligence | AI Workstation, AI PC |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 821844783153 |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 8 |
| Battery capacity | 77 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 140 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
|---|---|
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Certificates | |
|---|---|
| Low halogen | Yes |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; 40% post-consumer recycled plastic; Bulk packaging available; External power supply 90% efficiency; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO, TCO10 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.76 kg |
| Width | 359 mm |
| Depth | 250 mm |
| Height | 19.2 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 504 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package height | 63 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Keyboard included | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Memory module type | SODIMM |
| UNSPSC-code | 43211503 |