HP Z4 G5 Intel Xeon w3 w3-2435 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Windows 11 Pro Tower Workstation AI Workstation Black
Couldn't load pickup availability
- Intel Xeon W3-2435 (up to 4.3 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 22.5 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads)
- Windows 11 Pro
- 16 GB DDR5-4800 MT/s (1 x 16 GB), 1 TB HP Z Turbo Drive PCIe Gen4 TLC M.2 SSD
Power-up to next level pro performance
This high performance desktop workstation does it all. Tackle advanced workflows—from rendering and simulation to advanced video editing and massive dataset preparation. The Z4 AI workstation accelerates workflows across a wide range of professional apps and provides room to expand as work evolves.
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Xeon w3 |
| Processor model | w3-2435 |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 4.3 GHz |
| Processor frequency | 3.1 GHz |
| Performance cores | 8 |
| Processor cache | 22.5 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Maximum turbo power | 198 W |
| Processor base power | 165 W |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory slots | 8x DIMM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Non-ECC | Yes |
| ECC | No |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 1 TB |
| Optical drive type | No |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD memory type | TLC |
| SSD capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Not available |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Wi-Fi | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 6 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Line-in | Yes |
| Line-out | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Expansion slots | |
|---|---|
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 1 |
| Design | |
|---|---|
| Chassis type | Tower |
| Placement supported | Vertical |
| Number of 3.5" bays | 4 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Introduction year | 2023 |
| Country of origin | Czech Republic |
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Workstation |
| Market positioning | Performance |
| Motherboard chipset | Intel W790 |
| Audio chip | Realtek ALC3205-CG |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Pre-installed software | HP Performance Advisor; HP Support Assistant; HP PC Hardware Diagnostics Windows; HP Image Assistant; HP Manageability Integration Kit; HP Anyware; HP Data Science Stack; HP Services Scan |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Security tools | Full volume encryption; HP Secure Erase; Kensington lock slot; Secure authentication; TPM 2.0 certified; HP BIOSphere; HP Sure Run; HP Sure Click; HP Sure Sense; HP Sure Admin; HP Platform Certificate; HP Sure Start; HP Sure Recover; Self-Encrypted Drives |
| HP Management tools | HP Driver Packs; HP System Software Manager (download); HP BIOS Configuration Utility (download); HP Smart Support |
| HP Artificial Intelligence | AI Workstation |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 197498792248 |
| Power | |
|---|---|
| Power supply | 1125 W |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply input frequency | 50 - 60 Hz |
| Certificates | |
|---|---|
| Low halogen | Yes |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | Low Halogen; 40% post-consumer recycled plastic; 25% ITE-derived closed loop plastic; Bulk packaging available; External power supply 90% efficiency; Plastic cushion inserts contain 80% recycled content; Ocean-bound plastic in system fan; 10% post-industrial recycled metal; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable |
| Sustainability certificates | EPEAT, TCO |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 168.9 mm |
| Depth | 444.5 mm |
| Height | 168.9 mm |
| Weight | 10.5 kg |
| Package width | 314 mm |
| Package depth | 572 mm |
| Package height | 563 mm |
| Package weight | 14.3 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Display included | No |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Keyboard included | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Input device model | HP Wired 320M Mouse |
| Carbon footprint | |
|---|---|
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 309 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 2 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 5 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 290 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 610 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 8471500000 |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true https://kaas.hpcloud.hp.com/pdf-public/pdf_6303729_en-US-1.pdf |
| Other features | |
|---|---|
| Support service included | HP 3 year Onsite Care Workstation Hardware Support. For terms and conditions, please visit https://h20195.www2.hp.com/v2/GetPDF.aspx/4AA5-6385EEE and https://www8.hp.com/h20195/v2/getpdf.aspx/4AA5-7123EEGB.pdf |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Memory module type | DIMM |
| UNSPSC-code | 43211515 |
| Keyboard type | USB |