HP Z2 SFF G1i Wolf Pro Security Edition Intel Core Ultra 9 285K 64 GB DDR5-SDRAM 2 TB SSD NVIDIA RTX 4000 Ada Windows 11 Pro Workstation AI Workstation, AI PC Black
Couldn't load pickup availability
- Intel Core™ Ultra 9 285K (up to 5.7 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 36 MB L3 cache, 24 cores, 24 threads)
- Windows 11 Pro
- NVIDIA RTX™ 4000 SFF Ada Generation (20 GB GDDR6 dedicated)
- 64 GB DDR5-5600 MT/s ECC (2 x 32 GB), 2 TB HP Z Turbo Drive PCIe Gen5 M.2 SSD
Tower power at a third of the size.
Re-engineered to get all the power of a full-size tower at a fraction of the size. The Z2 SFF AI workstation delivers high performance for intensive workflows—from 3D design to real time ray tracing—now and in the future. When demands change, you have the impressive ability to upgrade and expand.
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 9 |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor model | 285K |
| Processor cores | 24 |
| Processor threads | 24 |
| Processor boost frequency | 5.7 GHz |
| Performance cores | 8 |
| Efficient cores | 16 |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Processor socket | LGA 1851 (Socket V1) |
| Processor cache | 36 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Maximum turbo power | 250 W |
| Processor base power | 125 W |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Total processor performance up to | 36 TOPs |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| GPU performance up to | 8 TOPs |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 64 GB |
| Maximum internal memory | 256 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 32 GB |
| Memory slots | 4x DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
| ECC | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 2 TB |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 2 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 2 TB |
| SSD interface | PCI Express 5.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics card model | NVIDIA RTX 4000 Ada |
| Discrete graphics card memory | 20 GB |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Number of discrete graphics cards | 1 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE200 |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Line-in | Yes |
| Line-out | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Expansion slots | |
|---|---|
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 1 |
| Design | |
|---|---|
| Chassis type | SFF |
| Colour name | Black |
| Product colour | Black |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Introduction year | 2025 |
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Workstation |
| Market positioning | Performance |
| Motherboard chipset | Intel W880 |
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Artificial Intelligence | AI Workstation, AI PC |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199764311467 |
| Power | |
|---|---|
| Power supply | 500 W |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply input frequency | 50 - 60 Hz |
| Certificates | |
|---|---|
| Low halogen | Yes |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; 10% ITE-derived closed loop plastic; 80 Plus Platinum power supplies available; Product Carbon Footprint; Contains at least 20% post-industrial recycled steel; At least 25% ocean-bound plastic in system fans; System has a QR code enabled experience where the user has access to a product portal – beginning December 2025, this is complete with product feature highlights, sustainability information, getting started guides, and direct setup and support options; New Energy Consumption dashboard available to customers providing timely carbon usage including recommended actions users can take to decrease carbon footprint |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO, TCO10 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 100 mm |
| Depth | 308 mm |
| Height | 303 mm |
| Weight | 4 kg |
| Package width | 499 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 394 mm |
| Package weight | 6.5 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Display included | No |
| Mouse connectivity | Wired |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Keyboard included | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Input device model | HP Wired 320M Mouse |
| General | |
|---|---|
| Product family | Z2 |
| Other features | |
|---|---|
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Memory module type | UDIMM |
| UNSPSC-code | 43211515 |