HP Z2 Mini G9 Intel® Core™ i7 i7-14700 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD NVIDIA T400 Windows 11 Pro Mini PC Workstation AI Workstation Black
Couldn't load pickup availability
- Intel Core™ i7-14700 (up to 5.4 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 33 MB L3 cache, 20 cores, 28 threads)
- Windows 11 Pro
- NVIDIA T400 (4 GB GDDR6 dedicated)
- 16 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 16 GB), 512 GB HP Z Turbo Drive PCIe NVMe™ TLC M.2 SSD
Powers large workflows. Fits a tiny space.
Tackle workflows you never thought before possible on such a tiny PC. The HP Z2 Mini easily fits on your desk or behind your monitor so you can tackle 3D projects without losing valuable office space. All while feeling protected From the BIOS to the browser, above, in, and below the OS with HP Wolf Security Suite.
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Processor generation | Intel® Core™ i7 (14th gen) |
| Processor model | i7-14700 |
| Processor cores | 20 |
| Processor threads | 28 |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Processor frequency | 3.4 GHz |
| Processor cache | 33 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Number of processors installed | 1 |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Non-ECC | Yes |
| ECC | No |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 512 GB |
| Optical drive type | No |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD memory type | TLC |
| SSD capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics card model | NVIDIA T400 |
| Discrete graphics card memory | 4 GB |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Number of discrete graphics cards | 1 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 770 |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Expansion slots | |
|---|---|
| PCI Express x4 (Gen 4.x) slots | 2 |
| PCI Express x8 (Gen 4.x) slots | 1 |
| Design | |
|---|---|
| Chassis type | Mini PC |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Workstation |
| Market positioning | Performance |
| Audio chip | Realtek ALC3205-VA2-CG |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 1 |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Pre-installed software | HP PC Hardware Diagnostics UEFI; HP Support Assistant; HP PC Hardware Diagnostics Windows; HP Privacy Settings; HP Desktop Support Utilities; HP Image Assistant; HP Manageability Integration Kit; HP Notifications; Performance Advisor 3.0; HP Data Science Stack; myHP |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Security tools | HP Secure Erase; HP Sure Click; HP BIOSphere Gen6; HP Sure Admin; Hood Sensor Optional Kit; HP Client Security Manager Gen6; HP Sure Start Gen7; HP Sure Recover Gen4; HP Tamper Lock; HP Sure Sense Gen2; HP Sure Run Gen5 |
| HP Management tools | HP BIOS Configuration Utility (download) |
| HP Artificial Intelligence | AI Workstation |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198415037220 |
| Power | |
|---|---|
| Power supply | 280 W |
| Certificates | |
|---|---|
| Low halogen | Yes |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | 80 Plus Gold power supplies available; Bulk packaging available; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable; 55% post-consumer recycled plastic; 15% ITE-derived closed loop plastic; Ocean-bound plastic in speaker enclosure and system fan; Low halogen PCAs; Product Carbon Footprint |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 211 mm |
| Depth | 218 mm |
| Height | 211 mm |
| Weight | 2.4 kg |
| Package width | 499 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 298 mm |
| Package weight | 4.8 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Display included | No |
| Mouse connectivity | Wired |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Keyboard included | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Input device model | HP Wired 320M Mouse |
| General | |
|---|---|
| Product family | Z2 |
| Carbon footprint | |
|---|---|
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 68 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 1 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 2 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 197 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 270 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 8471500000 |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true https://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c08200880.pdf |
| Other features | |
|---|---|
| Support service included | HP 1 Year Wolf Pro Security Edition Service. For terms and conditions, please visit https://h20195.www2.hp.com/v2/GetPDF.aspx/4AA8-1150EEE & https://www8.hp.com/h20195/v2/getpdf.aspx/4AA5-7123EEGB.pdf |
| Manufacturer warranty | 3 year (3/3/3) limited warranty includes 3 years of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Memory module type | DIMM |
| UNSPSC-code | 43211515 |
| Keyboard type | USB |