HP Z2 G9 Intel® Core™ i7 i7-14700K 64 GB DDR5-SDRAM 3 TB HDD+SSD NVIDIA T1000 Windows 11 Pro Tower Workstation AI Workstation Black
Couldn't load pickup availability
- Intel Core™ i7-14700K (up to 5.6 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 33 MB L3 cache, 20 cores, 28 threads)
- Windows 11 Pro
- NVIDIA T1000 (8 GB GDDR6 dedicated)
- 64 GB DDR5-4800 MT/s (4 x 16 GB), 2 TB 7200 rpm SATA HDD, 1 TB HP Z Turbo Drive PCIe Gen4 TLC M.2 SSD
Pro-power. Today and tomorrow
Experience a whole new level of performance for your professional workflow. The Z2 Tower is engineered to seamlessly run multi-threaded apps for fast rendering, simulation, and now real-time ray tracing. And when your demands change, you have impressive expandability to upgrade.
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Processor generation | Intel® Core™ i7 (14th gen) |
| Processor model | i7-14700K |
| Processor cores | 20 |
| Processor threads | 28 |
| Processor boost frequency | 5.6 GHz |
| Performance cores | 8 |
| Efficient cores | 12 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.5 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.3 GHz |
| Performance-core base frequency | 3.4 GHz |
| Efficient-core base frequency | 2.5 GHz |
| Processor cache | 33 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Maximum turbo power | 253 W |
| Processor base power | 125 W |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 64 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 4 x 16 GB |
| Memory slots | 4x DIMM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Non-ECC | Yes |
| ECC | No |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 3 TB |
| Optical drive type | DVD±RW |
| Storage media | HDD+SSD |
| Number of storage drives installed | 2 |
| Total HDDs capacity | 2 TB |
| Number of HDDs installed | 1 |
| HDD capacity | 2 TB |
| HDD interface | SATA |
| HDD speed | 7200 RPM |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD memory type | TLC |
| SSD capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics card model | NVIDIA T1000 |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Number of discrete graphics cards | 1 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 770 |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Wi-Fi | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 6 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Line-in | Yes |
| Line-out | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Expansion slots | |
|---|---|
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 2 |
| PCI Express x4 (Gen 3.x) slots | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 1 |
| Design | |
|---|---|
| Chassis type | Tower |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Number of 5.25" bays | 1 |
| Number of 2.5" bays | 1 |
| Product colour | Black |
| Introduction year | 2024 |
| Country of origin | Czech Republic |
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Workstation |
| Market positioning | Performance |
| Motherboard chipset | Intel W680 |
| Audio chip | Realtek ALC3205-VA2-CG |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 1 |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Pre-installed software | HP Support Assistant; HP PC Hardware Diagnostics Windows; HP Image Assistant; HP Manageability Integration Kit; Performance Advisor 3.0 |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Security tools | HP Secure Erase; HP Sure Click; HP BIOSphere Gen6; HP Sure Admin; Hood Sensor Optional Kit; HP Client Security Manager Gen6; HP Sure Start Gen7; HP Sure Recover Gen4; HP Sure Sense Gen2; HP Sure Run Gen5 |
| HP Management tools | HP Driver Packs; HP Management Integration Kit for Microsoft System Center Configuration Management Gen4; HP System Software Manager (download); HP BIOS Configuration Utility (download) |
| HP Software provided | HP PC Hardware Diagnostics UEFI; HP PC Hardware Diagnostics Windows; HP Image Assistant; HP Manageability Integration Kit |
| HP Artificial Intelligence | AI Workstation |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198415090546 |
| Power | |
|---|---|
| Power supply | 700 W |
| Certificates | |
|---|---|
| Low halogen | Yes |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | 80 Plus Gold power supplies available; Bulk packaging available; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; 45% post-consumer recycled plastic; 10% ITE-derived closed loop plastic; Low halogen PCAs; Product Carbon Footprint; Ocean-bound plastic in system fan, processor fan and speaker |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 356 mm |
| Depth | 169 mm |
| Height | 356 mm |
| Weight | 6.2 kg |
| Package width | 518 mm |
| Package depth | 295 mm |
| Package height | 490 mm |
| Package weight | 9.83 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Display included | No |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Keyboard included | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Input device model | HP Wired 320M Mouse |
| Carbon footprint | |
|---|---|
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 135 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 2 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 3 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 222 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 360 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 8471500000 |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true https://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c08154349.pdf |
| Other features | |
|---|---|
| Manufacturer warranty | 3 year (3/3/3) limited warranty includes 3 years of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Memory module type | UDIMM |
| UNSPSC-code | 43211515 |