HP Z1 G9 Tower Intel® Core™ i9 i9-14900 32 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 4060 Windows 11 Pro Workstation AI Workstation Black
Couldn't load pickup availability
- Intel Core™ i9-14900 (up to 5.4 GHz Max Turbo frequency, 36 MB L3 cache, 24 cores, 32 threads)
- Windows 11 Pro
- NVIDIA GeForce RTX™ 4060 (8 GB GDDR6 dedicated)
- 32 GB DDR5-4800 MT/s (1 x 32 GB), 1 TB PCIe NVMe™ SSD
The most affordable pro-certified Z desktop
Pro-grade performance is now within reach with a desktop built for designing, editing and even gaming. From 2D and 3D CAD to entry VR content creation, gain speed and efficiency across your workflows. Go beyond a commercial PC with a desktop certified for select professional software applications.
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i9 |
| Processor generation | Intel® Core™ i9 (14th gen) |
| Processor model | i9-14900 |
| Processor cores | 24 |
| Processor threads | 32 |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Performance cores | 8 |
| Efficient cores | 16 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.4 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.3 GHz |
| Performance-core base frequency | 2 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.5 GHz |
| Processor cache | 36 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Number of processors installed | 1 |
| Maximum turbo power | 219 W |
| Processor base power | 65 W |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 32 GB |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Memory slots | 4x DIMM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 1 TB |
| Optical drive type | No |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Number of discrete graphics cards | 1 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 770 |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE200 |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 7 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Line-out | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Expansion slots | |
|---|---|
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| Design | |
|---|---|
| Chassis type | Tower |
| Placement supported | Vertical |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Number of 5.25" bays | 1 |
| Number of 2.5" bays | 1 |
| Cable lock slot | Yes |
| Product colour | Black |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| Introduction year | 2024 |
| Country of origin | Czech Republic |
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Workstation |
| Market positioning | Performance |
| Motherboard chipset | Intel Q670 |
| Audio chip | Realtek ALC3205 |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Pre-installed software | HP Jumpstart; HP Noise Cancellation Software; HP Support Assistant; Buy Office (sold separately); HP Privacy Settings; HP Desktop Support Utilities; HP Setup Integrated OOBE |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP JumpStart | Yes |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Security tools | HP Power On Authentication; Power-on password (via BIOS); SATA port disablement (via BIOS); Setup password (via BIOS); Support for chassis padlocks and cable lock devices; USB enable/disable (via BIOS); Serial enable/disable (via BIOS); HP Sure Click; Windows Defender; HP Sure Sense; HP Client Security Manager Gen7; HP Sure Start Gen7; HP Sure Run Gen4; HP Sure Recover Gen4; HP Tamper Lock; TPM 2.0 Embedded Security Chip (Common Criteria EAL4+ Certified) (FIPS 140-2 Level 2 Certified) |
| HP Management tools | HP Client Catalog (download); HP Cloud Recovery; HP Driver Packs; HP Management Integration Kit for Microsoft System Center Configuration Management Gen4; HP System Software Manager (download); HP BIOS Configuration Utility (download); HP Image Assistant (download); Ivanti Management Suite (download); HP Client Management Script Library (download) |
| HP Software provided | HP Noise Cancellation Software; HP Privacy Settings; HP Desktop Support Utilities; HP Setup Integrated OOBE |
| HP Artificial Intelligence | AI Workstation |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198122976690 |
| Power | |
|---|---|
| Power supply | 550 W |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | 45% post-consumer recycled plastic; 5% ITE-derived closed loop plastic; Bulk packaging available; 80 Plus Platinum power supplies available; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Ocean-bound plastic in speaker enclosure and system fan; Contains recycled metal |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 337 mm |
| Depth | 308 mm |
| Height | 337 mm |
| Weight | 5.7 kg |
| Package width | 287 mm |
| Package depth | 400 mm |
| Package height | 499 mm |
| Package weight | 9.24 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Display included | No |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Keyboard included | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Input device model | HP Wired 320M Mouse |
| Carbon footprint | |
|---|---|
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 80 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 2 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 2 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 233 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 320 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 8471500000 |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true https://kaas.hpcloud.hp.com/pdf-public/pdf_6681828_en-US-1.pdf |
| Other features | |
|---|---|
| Support service included | HP 1 Year Wolf Pro Security Edition Service. For terms and conditions, please visit https://h20195.www2.hp.com/v2/GetPDF.aspx/4AA8-1150EEE & https://www8.hp.com/h20195/v2/getpdf.aspx/4AA5-7123EEGB.pdf |
| Manufacturer warranty | 3 year (3/3/3) limited warranty includes 3 years of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Memory module type | UDIMM |
| UNSPSC-code | 43211515 |
| Keyboard type | USB |