HP Z Turbo Drive G2 256GB TLC
Couldn't load pickup availability
- 256 GB Half-Height/Half-Length (HH/HL) PCI Express
- TLC
- Component for: PC
Reduce boot up, calculation, and graphics response times and revolutionize how your HP Z Workstation handles large files with the HP Z Turbo Drive G2 TLC SSD, a remarkably affordable and innovative PCIe-based NVMe memory SSD storage solution.
| Features | |
|---|---|
| Component for | PC |
| Memory type | TLC |
| Interface | PCI Express |
| SSD form factor | Half-Height/Half-Length (HH/HL) |
| SSD capacity | 256 GB |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 113 g |
| Depth | 80 mm |
| Width | 22 mm |
| Other features | |
|---|---|
| Compatible products | Z2 Mini G3 |
| Product colour | Blue, Metallic |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |