HP Z Turbo Drive G2 2 TB TLC
Couldn't load pickup availability
- 2 TB
- TLC
- Component for: Server/workstation
Super charge your productivity and creativity and deliver optimized HP Workstation workflows with the HP Z Turbo Drive G2 PCIe SSD, which delivers four times the read performance of traditional SSDs at a cost that’s remarkably similar.
| Features | |
|---|---|
| HP segment | Business |
| Component for | Server/workstation |
| Memory type | TLC |
| SSD capacity | 2 TB |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 280 g |
| Height | 25.4 mm |
| Depth | 304.8 mm |
| Width | 215.9 mm |
| Other features | |
|---|---|
| Compatible products | Z2 Mini G3 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |