HP Z Turbo Drive 1TB TLC (Z4/Z6 G4) SSD Kit
Couldn't load pickup availability
- 1 TB M.2 PCI Express 3.0
- Read speed: 3000 MB/s
- Write speed: 1150 MB/s
- TLC NVMe
- Component for: Server/workstation
Reduce boot up, calculation, and graphics response times and revolutionize how your HP Z Workstation handles large files with the HP Z Turbo Drive TLC G4 SSD, a remarkably affordable and innovative PCIe-based NVMe memory SSD storage solution.
| Features | |
|---|---|
| HP segment | Business |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| Write speed | 1150 MB/s |
| Read speed | 3000 MB/s |
| Component for | Server/workstation |
| NAND flash type | TLC (Triple Level Cell) |
| Memory type | TLC |
| NVMe | Yes |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 34.1 g |
| Height | 13 mm |
| Depth | 39 mm |
| Width | 81 mm |
| Other features | |
|---|---|
| Compatible products | Z4 & Z6 G4 Workstations |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |