HP USB-C to USB 3.0 Adapter
Couldn't load pickup availability
- 0.1409 m
- USB-C Male
- USB 3.0 Female
- USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
- Black
- 1 pc(s)
Convert your notebook or tablet’s USB-C™ port to USB 3.0 with the HP USB-C™ to USB 3.0 Adapter.
Features
Simple to use
- Use the adapter to connect to your frequently-used USB 3.0 devices through your notebook or tablet’s USB-C™ port.
World-class support.
- Rest easy with a one-year parts replacement limited warranty.
| Features | |
|---|---|
| Compatible products | Pro Tablet 608 G1 |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| HP segment | Business |
| Product colour | Black |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | USB 3.0 |
| Connector 1 | USB-C |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.18 kg |
| Height | 140.9 mm |
| Cable length | 0.1409 m |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 340 mm |
| Package width | 1100 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Box contents | HP USB-C™ to USB 3.0 Adapter; Documentation |
| Logistics data | |
|---|---|
| UNSPSC-code | 26121630 |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Products per pallet | 1800 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |