HP USB-C to HDMI 2.0
Couldn't load pickup availability
- Connect the USB-C™ end of the adapter to your device’s USB-C™ port and the HDMI end to your display, projector or TV’s HDMI port for immediate large-screen viewing of your content.
- Pack the small adapter in your device’s carrying case for quick content projection, wherever you work.
- Rest easy with a one-year limited warranty.
Show and share your work
Collaborate on the fly in conference rooms, team rooms, and more when your project your notebook or mobile device’s high-definition video and audio content to an external display, TV or projector with the HP USB-C to HDMI 2.0 Adapter.
| Performance | |
|---|---|
| USB connector type | USB Type-C |
| HDMI output | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 111.2 mm |
| Depth | 44.2 mm |
| Height | 17.1 mm |
| Weight | 31 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | Packaging is recyclable |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Sustainability compliance | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| UNSPSC-code | 26121630 |