HP Protective 13-14-inch Laptop Sleeve
Couldn't load pickup availability
- Enjoy protection that goes wherever your laptop does. With anti-shock foam, soft bumpers to guard against zipper scratches, and durable 600D water-resistant fabric,[1] this sleeve is built to handle everyday bumps and spills.
- Carry your essential tech effortlessly. This sleeve fits most laptops up to 14 inches, including 13-inch laptops. Plus, it features a dedicated quick-access pocket for your cables, phone, and other accessories - keeping everything in your reach.
- Get convenience that moves with you. With a lightweight, slim design and retractable handle, this sleeve is perfect for carrying by itself or slipping easily into any bag or backpack.
- The better choice for a brighter tomorrow, this sleeve contains at least 60% post-consumer recycled materials (10 plastic bottles).[2] Plus, it comes with FSC-certified packaging.[3]
Protect your tech on the go
Designed for protection and everyday ease, this sleeve is built for life on the move. Lightweight, water-resistant, and durable, it easily fits most laptops up to 14 inches, so you can go wherever work takes you.
| Features | |
|---|---|
| Case type | Sleeve case |
| Colour name | Atmospheric blue |
| Compatibility | Fits most laptops up to 14-inch diagonal |
| Protection features | Water resistant |
| Country of origin | China |
| HP segment | Business |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | FSC Certified Packaging; 60% post-consumer recycled plastic; LDPE bag contains 100% recycled plastic; Hanger tag is made from 100% recycled paper stock |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 360 mm |
| Depth | 35 mm |
| Height | 275 mm |
| Weight | 230 g |
| Package width | 360 mm |
| Package depth | 35 mm |
| Package height | 275 mm |
| Package weight | 260 g |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199485602226 |
| Technical details | |
|---|---|
| Box contents | Sleeve |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Other features | |
|---|---|
| Water-resistant | Yes |
| UNSPSC-code | 53121706 |