HP ProDesk 5 G1i Thin Client Windows 11 IoT Enterprise 1.3 kg
Couldn't load pickup availability
- Intel N97 (up to 3.6 GHz Turbo Boost technology, 6 MB L3 cache, 4 cores)
- Windows 11 IoT Enterprise 2024 LTSC
- Intel UHD Graphics
- 16 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 16 GB), 64 GB eMMC
Fast, Secure, and Remote-Ready—Built for Hybrid Work.
The most secure and versatile desktop thin client from HP, purpose-built for mission-critical environments where responsiveness, manageability, and security are non-negotiable. Designed to deliver like-local productivity in virtual environments, with centralized management, fanless build and future-proof features extending its lifecycle well beyond the norm.
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor cores | 4 |
| Processor boost frequency | 3.6 GHz |
| Processor cache | 6 MB |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 64 GB |
| Storage media | eMMC |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 IoT Enterprise |
| Power | |
|---|---|
| Power supply | 65 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 35 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 200 mm |
| Weight | 1.3 kg |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199764376442 |
| Packaging content | |
|---|---|
| Keyboard included | Yes |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Other features | |
|---|---|
| UNSPSC-code | 43211506 |