HP ProDesk 4 SFF G1i Desktop AI PC Intel Core Ultra 7 265 24 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Windows 11 Pro
Couldn't load pickup availability
- Intel Core™ Ultra 7 265 (up to 5.3 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 30 MB L3 cache, 20 cores, 20 threads)
- Windows 11 Pro
- Intel Graphics
- 24 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 24 GB), 512 GB PCIe NVMe™ M.2 SSD
Work smarter with an AI-enabled PC that evolves with you
The HP ProDesk 4 SFF G1i Desktop AI PC provides users in evolving work environments with commercial-grade customization and scalability in a space-saving design. The Intel Core™ Ultra processor[2] and 13 TOPS NPU[3] help optimize handling daily tasks by distributing power and exploring the potential of AI to improve business performance.
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor model | 265 |
| Processor cores | 20 |
| Processor threads | 20 |
| Processor boost frequency | 5.3 GHz |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 24 GB |
| Maximum internal memory | 24 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory slots | 2x DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Expansion slots | |
|---|---|
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| Design | |
|---|---|
| Chassis type | SFF |
| Colour name | Jack black |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Market positioning | Proven productivity |
| Motherboard chipset | Intel® Q870 |
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199896666572 |
| Power | |
|---|---|
| Power supply | 280 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | Bulk packaging available; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Ocean-bound plastic in speaker enclosure and I/O strip; 60% post-consumer recycled plastic; 10% ITE-derived closed loop plastic; 80 Plus Platinum power supplies available; 100% recycled rare earth elements in speaker |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO10 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 303 mm |
| Depth | 308 mm |
| Height | 303 mm |
| Weight | 4.55 kg |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 499 mm |
| Package weight | 5.92 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Keyboard connectivity | Wired |
| Keyboard included | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Input device model | HP 125 Wired Mouse |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Other features | |
|---|---|
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Memory module type | UDIMM |
| UNSPSC-code | 43211507 |