HP Pro Mini 400 G9 Intel® Core™ i3 i3-12100T 8 GB DDR4-SDRAM 512 GB SSD FreeDOS Mini PC Black
Couldn't load pickup availability
- Intel Core™ i3-12100T (up to 4.1 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 4 cores, 8 threads)
- FreeDOS
- Intel UHD Graphics 730
- 8 GB DDR4-3200 MT/s (1 x 8 GB), 512 GB PCIe NVMe™ M.2 SSD
Commercial-grade Mini PC that fits anywhere you work
The HP Pro Mini 400 provides users with the commercial-grade performance, security, and the flexible deployment capabilities needed for small, varied workspaces. This reliable, ultra-small PC is powered to handle mainstream enterprise and SMBs with an Intel processor[2] and protected with always-on security you can trust.
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i3 |
| Processor generation | 12th gen Intel® Core™ i3 |
| Processor model | i3-12100T |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor boost frequency | 4.1 GHz |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Bus type | DMI4 |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Memory slots | 2x DIMM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| ECC | No |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 512 GB |
| Optical drive type | No |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 730 |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Chassis type | Mini PC |
| Colour name | Jack black |
| Placement supported | Horizontal |
| Number of 2.5" bays | 1 |
| Product colour | Black |
| Introduction year | 2022 |
| Country of origin | China, Thailand |
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Mini PC |
| Market positioning | Proven productivity |
| Motherboard chipset | Intel Q670 |
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | FreeDOS |
| Pre-installed software | HP Notifications; HP PC Hardware Diagnostics UEFI; HP Support Assistant; HP Connection Optimizer; HP Privacy Settings; HP PC Hardware Diagnostics Windows; HP Desktop Support Utilities; HP Easy Clean; Touchpoint Customizer for Commercial; HP Easy Clean Keyboard Driver; HSA Fusion for Commercial; HSA Telemetry for Commercial; HPX for CMIT |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Idle States | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Embedded options available | No |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Security tools | Trusted Platform Module TPM 2.0 Embedded Security Chip shipped with Windows 10 (Common Criteria EAL4+ Certified)(FIPS 140-2 Level 2 Certified); HP Secure Erase; HP Sure Click; HP Sure Sense; Absolute Persistence module; HP Sure Admin; HP BIOSphere Gen6; HP Tamper Lock; HP Sure Start Gen7; HP Platform Certificate On Device Installation |
| HP Management tools | HP Client Catalog (download); HP Driver Packs (download); HP Image Assistant (download); HP Client Management Script Library (download); HP Connect for Microsoft Endpoint Manager; HP Manageability Integration Kit (download); HP Patch Assistant (download) |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 196786806087 |
| Power | |
|---|---|
| Power supply | 90 W |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply input frequency | 50 - 60 Hz |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | TCO |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 177 mm |
| Depth | 175 mm |
| Height | 177 mm |
| Weight | 1.42 kg |
| Package width | 498 mm |
| Package depth | 235 mm |
| Package height | 132 mm |
| Package weight | 3.4 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Display included | No |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Keyboard included | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Input device model | HP 125 Wired Mouse |
| General | |
|---|---|
| Product series | Mini |
| Product family | Pro |
| Carbon footprint | |
|---|---|
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 14 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 1 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 1 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 93 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 110 |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Other features | |
|---|---|
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Number of free internal memory expansion slots | 1 |
| Memory module type | SODIMM |
| UNSPSC-code | 43211507 |
| Keyboard type | USB |