HP Pro Mini 260 G9 Intel® Core™ i5 i5-1335U 16 GB DDR4-SDRAM 512 GB SSD Windows 11 Pro Mini PC Black
Couldn't load pickup availability
- Intel Core™ i5-1335U (up to 4.6 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 10 cores, 12 threads)
- Windows 11 Pro
- Intel Iris Xᵉ Graphics
- 16 GB DDR4-3200 MT/s (1 x 16 GB), 512 GB PCIe NVMe™ M.2 SSD
An affordable commercial desktop PC
The HP Pro Mini 260 Desktop provides users with the business-grade performance and features in a compact chassis. This PC is powered by the latest Intel processor[2] and provides varied features to meet the day-to-day requirements of your business at an affordable price.
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor generation | 13th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor model | i5-1335U |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 12 |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Number of processors installed | 1 |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Processor base power | 15 W |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 512 GB |
| Optical drive type | No |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN controller manufacturer | Realtek |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN controller model | Realtek RTL8852BE |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Serial ports quantity | 1 |
| Total number of SATA connectors | 1 |
| Design | |
|---|---|
| Chassis type | Mini PC |
| Number of 2.5" bays | 1 |
| Cable lock slot | Yes |
| Product colour | Black |
| Introduction year | 2023 |
| Country of origin | China |
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Mini PC |
| Market positioning | Proven productivity |
| Audio chip | Realtek ALC3205 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Pre-installed software | HP Notifications; HP PC Hardware Diagnostics UEFI; HP Support Assistant; McAfee LiveSafe™; HP Privacy Settings; HP PC Hardware Diagnostics Windows; HP Desktop Support Utilities; MyHP; HPX for CMIT |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Security tools | Power-on password (via BIOS); SATA port disablement (via BIOS); Setup password (via BIOS); Support for chassis padlocks and cable lock devices; USB enable/disable (via BIOS); Serial enable/disable (via BIOS); HP DriveLock and Automatic DriveLock; Trusted Platform Module TPM 2.0 Embedded Security Chip shipped with Windows 10. (Common Criteria EAL4+ Certified) |
| HP Management tools | HP Client Catalog (download); HP Driver Packs (download); HP Client Management Script Library (download) |
| HP Software provided | HP Notifications; HP PC Hardware Diagnostics UEFI; HP Support Assistant; McAfee LiveSafe™; HP Privacy Settings; HP PC Hardware Diagnostics Windows; HP Desktop Support Utilities; MyHP; HP QuickDrop |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198701280767 |
| Power | |
|---|---|
| Power supply | 65 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Certificates | |
|---|---|
| Low halogen | Yes |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | Low Halogen |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 177 mm |
| Depth | 175 mm |
| Height | 177 mm |
| Weight | 1.42 kg |
| Package width | 498 mm |
| Package depth | 235 mm |
| Package height | 132 mm |
| Package weight | 2.95 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Display included | No |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Keyboard included | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Input device model | HP 125 Wired Mouse |
| General | |
|---|---|
| Product series | Mini |
| Product family | Pro |
| Carbon footprint | |
|---|---|
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 26 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 1 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 1 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 102 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 130 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 8471500000 |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Other features | |
|---|---|
| Support service included | HP 3 year Next Business Day Onsite Desktop HardwareSupport. For terms and conditions, please visit https://h20195.www2.hp.com/v2/GetPDF.aspx/4AA5-6385EEE & https://www8.hp.com/h20195/v2/getpdf.aspx/4AA5-7123EEGB.pdf |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Memory module type | SODIMM |
| UNSPSC-code | 43211507 |
| Keyboard type | USB |